Fogkövesség
A fogkövesség a kutyák és a macskák leggyakoribb fogászati megbetegedése. Az öt évnél idősebb kutyák 80%-a érintett a fogkövesség valamilyen fokozatával (az emberekben leggyakoribbnak mondható fogszuvasodás, a húsevők alacsonyabb szájüregi pH-ja miatt gyakorlatilag alig fordul elő).
A fogkövesség kialakulása, lassú, több hónapig tartó folyamat, mely először ínygyulladást, ínysorvadást okoz. Előrehaladott formában fogmedergyulladást, fogágybetegség (parodontitis) kialakulását okozza, ami az egész fog károsodását vagy akár elvesztését is maga után vonhatja. A nem kezelt fogmedergyulladás súlyos következményekkel járhat az állatok egészségére, mert az innen elinduló baktériumszóródás következményeként szívbelhártyagyulladás, gócos vesegyulladás is kialakulhat.
A fogkő okai
A fogkő kialakulása az állatok fogára lerakódott lepedék (plakk) kialakulásával kezdődik. A plakk az eleségből/tápból származó részecskékből, ételmaradékból és a nyállal keveredett levált hámsejtekből áll. A plakk-képződés még egy könnyen visszafordítható folyamat, az állat fogairól könnyen eltávolítható, vagy megfelelően intenzív rágás során magától is eltávozik. A kutyatápok elterjedésével kedvenceink már nem rágnak eleget, így ez a természetes, jótékony, tisztító mechanizmus nem kielégítő. Ehhez járul még hozzá bizonyos fajták genetikai hajlama is (toy fajták, terrierek, uszkárok, spánielek, rövid orrú fajták). A lerakódott lepedékre, a nyálból kiváló kálcium- és magnézium sók idővel lerakódnak, és lassan kialakítják a fogkövet.
A fogkő felismerése
A fogkő eleinte vékony sárgás felrakódásként látható, később, amikor már jelentősebb vastagságot ér el, szürkés-barnás színű vaskos páncélként vonhatja be a fogakat. Gyakran nem csak a fogak külső, hanem belső felületén is megtalálható. Számos esetben a fogkövet kellemetlen szájszag is kíséri.
A fogkő veszélyei
A fogkőfelrakódás bekúszik a fogíny alá, ellazítja a fogakat a fogágyban, másrészt kitűnő lakhelyet biztosít baktériumok millióinak. Ennek következtében súlyos fogínygyulladás (duzzadt, vérzékeny íny, majd ínyelhalás), fogmedergyulladás alakul ki. Előrehaladott stádiumban a rágás egyre fájdalmasabb, nehezített lesz; az állatok sokszor már csak puha, pépes eleséget esznek, a lehelet pedig egyre bűzösebb. Legsúlyosabb esetben az állkapocscsont idült gyulladása, foggyökértályog, bakteriális góc alakul ki, az ezekből kiinduló baktériumszóródás miatt pedig szisztémás betegségek alakulnak ki (szívbelhártyagyulladás, gócos vesegyulladás, májgyulladás).
Fogkő eltávolítás
A lerakódott fogkövet, és a javíthatatlanul károsodott fogakat el kell távolítani. A fogkőleszedés manapság elterjedt módszere a bódításban/altatásban végzett ultrahangos berendezéssel történő eltávolítás. Csak ezután ítélhető meg helyesen a fogak és a fogíny állapota. A legtöbb esetben a fogkő kutyáknál már a fogínytasakokra is kiterjedt. Ezeket is alaposan ki kell tisztítani és meg kell állapítani a probléma mélységét. Adott esetben egyéb kezelésre vagy akár az érintett fog kihúzására is szükség lehet. Antibiotikum szedése a helyi fertőzés miatt indokolt, melyet sokszor már a beavatkozás előtt el kell kezdeni.
A fogkő megelőzése
A plakk rendszeres eltávolítása – fogmosás.
A megelőzés legegyszerűbb módja a fogak rendszeres ápolása, mechanikus tisztítása a plakkok eltávolítása céljából. Ha nincs plakk, az ásványi anyagok nem tudnak a lepedékben kikristályosodni, nem képződik fogkő.
- A legjobb, legeredményesebb módszer naponta egyszer fogkefével áttörölni a fogakat, speciális kutya-cica fogkrémmel.
- Ha a fogmosást az állat nem szereti, ellenáll, jó megoldás lehet speciális, enzim tartalmú, plakk-képződés gátló kutya-cica fogkrémmel a fogakat/ínyt ujjal bekenni vagy az ivóvízbe keverhető szájfertőtlenítő hatású, fogkő képződést megelőző oldatot adni.
A fogápoláshoz az állatokat már kicsi koruktól kezdve hozzá kell szoktatni, mert enélkül nem fogják megengedni a fogkefés fogmosást. Többféle méretű és kialakítású fogkefe, fogdörzsölő ujjkesztyű és ultrahangos fogkefe is létezik.
Több rágással elősegíteni a lepedék eltávolítását.
- Olyan csontok etetése (marha csöves csontok; főtt!!! sertés csont), melyet az állat nem tud könnyen megenni, csak rágcsálni.
- Speciális rágórudak, műcsontok etetése, melyeket nagyon keményre préseltek, s mintegy kutyafogkefeként funkcionálnak, mechanikusan letörlik a fogakat (műcsontok, rágórudak, rágócsíkok…)
- Speciális diétás száraztápok etetése, melyek szerkezete, és szemcsemérete úgy lett kialakítva, hogy elrágásuk során erőteljes súroló hatás érvényesül, mely segít eltávolítani a kezdeti lerakódásokat, vagy olyan speciális anyagokat tartalmaznak, amelyek megkötik a szájüregben található kalciumot és ezáltal hozzájárulnak a fogkőképződés meggátolásához.
- Száraz kenyér, ill., száraz kifli(csücsök) etetése, ill. az ezekkel történő játék ugyancsak hasonló hatást eredményeznek.
- Speciális játékok, melyek rágcsálásával ugyancsak a lepedék eltávolítása történik.
A plakk-képződés csökkentése enzim tartalmú készítményekkel.
- Speciális kutyafogkrémek, emulziók, enzimatikus porok használatával rágás nélkül is csökkenthető a lepedék képződés. Ezen szerek hatóanyagai a nyálba választódnak ki, és megakadályozzák/késleltetik a lepedék, ill. fogkő képződést.