A fogkövesség a kutyák és a macskák leggyakoribb fogászati megbetegedése, középkorú és idős kutyák 80%-a érintett (az emberekben leggyakoribbnak mondható fogszuvasodás, a húsevők alacsonyabb szájüregi pH-ja miatt gyakorlatilag alig fordul elő).
A fogkövesség kialakulása, lassú, több hónapig folyamat, mely először ínygyulladást, ínysorvadást, előrehaladott formában fogmedergyulladást, fogágybetegség (parodontitis) kialakulását okozza, ami az egész fog károsodását vagy akár elvesztését is maga után vonhatja. A nem kezelt fogmeder gyulladás súlyos következményekkel járhat az állatok egészségére, mert az innen elinduló baktériumszóródás következményeként szívbelhártyagyulladás, gócos vesegyulladás alakulhat ki.
A fogkő kialakulása a takarmányból származó részecskékből, ételmaradékból és a nyállal keveredett levált hámsejtekből az állatok fogára lerakódott lepedék (plakk) kialakulásával kezdődik. A plakk-képződés még egy visszafordítható folyamat, az állat fogairól könnyen eltávolítható, vagy a megfelelően intenzív rágás során eltávozik. A kutyatápok etetésének elterjedésével kedvenceink nem rágnak eleget, így ez a természetes, jótékony, tisztító mechanizmus nem kielégítő. Ehhez járul még hozzá bizonyos fajták genetikai hajlama is (toy fajták, terrierek, uszkárok, spánielek, rövid orrú fajták). A lerakódott lepedékre, a nyálból kiváló kálcium- és magnézium sók idővel lerakódnak, és lassan kialakítják a fogkövet.
A fogkő eleinte vékony sárgás felrakódásként látható, később, amikor már jelentősebb vastagságot ér el, szürkés-barnás színű vaskos páncélként vonhatja be a fogakat. Gyakran nemcsak a fogak külső, hanem belső felületén is megtalálható. Számos esetben a fogkövet kellemetlen szájszag is kíséri.
A fogkőfelrakódások bekúsznak a fogíny alá, ellazítják a fogakat a fogágyban, másrészt kitűnő lakhelyet találnak alattuk az egyes baktériumok. Ennek következtében súlyos fogínygyulladás (duzzadt, vérzékeny íny, majd ínyelhalás), fogmedergyulladás alakul ki. Előrehaladott stádiumban a rágás egyre fájdalmasabb, nehezített, az állatok sokszor már csak puha, pépes eleséget esznek, a lehelet pedig egyre bűzösebb. Legsúlyosabb esetben az állkapocs csont idült gyulladása, foggyökértályogok, bakteriális góc, a baktériumszóródás miatt pedig szisztémás betegségek alakulnak ki (szívbelhártyagyulladás, gócos vesegyulladás, májgyulladás).
A lerakódott fogkövet, és a javíthatatlanul károsodott fogakat el kell távolítani. A fogkőleszedés manapság elterjedt módszere a bódításban/altatásban végzett ultrahangos berendezéssel történő eltávolítás. Csak ezután ítélhető meg helyesen a fogak és a fogíny állapota. A legtöbb esetben a fogkő kutyáknál már a fogínytasakokra is kiterjedt. Ezeket is alaposan ki kell tisztítani és meg kell állapítani a probléma mélységét. Adott esetben egyéb kezelésre vagy akár az érintett fog kihúzására is szükség lehet. Antibiotikum szedése a helyi fertőzés miatt indokolt, melyet sokszor már a beavatkozás előtt el kell kezdeni.
A fogápoláshoz az állatokat már kicsi koruktól kezdve hozzá kell szoktatni, mert enélkül nem fogják megengedni a fogkefés fogmosást. Többféle méretű és kialakítású fogkefe, fogdörzsölő ujjkesztyű és ultrahangos fogkefe is létezik.