Az ünnepek közeledtével említést kell tenni a hozzájuk kötődő gyakori kisállat-megbetegedésekről.
Xilit-mérgezés
Édességekben használt mesterséges édesítő szer, melynek kis mennyisége is halált okozhat kutyákban és macskákban. Azonnali sürgősségi állatorvosi ellátást igényel!
Csokoládé-mérgezés
A csokoládéban megtalálható teobromin hányást, hasmenést, görcsöket és más idegrendszeri tüneteket, keringési rendellenességet okozhat. Általánosságban, minél nagyobb kakaótartalmú a csoki, annál nagyobb benne a teobromin mennyisége. 3-4 kocka keserű étcsokoládé egy kistestű kutya esetében súlyos mérgezést okozhat.
Alkohol-mérgezés
Ügyelni kell arra, hogy alkoholos italt ne hagyjunk őrizetlenül.
Humán gyógyszerek okozta mérgezés
Állatorvosi konzultáció nélkül ne adjunk humán gyógyszereket kisállatoknak. Sok megfázás elleni készítmény például paracetamolt tartalmaz, amely macskákra és kutyákra erősen toxikus, fogyasztása azonnali állatorvosi beavatkozást igényel.
Túlzott zsírfogyasztás okozta gyomor-, bélgyulladás, hasnyálmirigy-gyulladás
A zsíros, fűszeres karácsonyi ételek fogyasztása nem csak bélgyulladáshoz, hasmenéshez, hanem akár hasnyálmirigy-gyulladáshoz is vezethet, amely egy súlyos, akut állapot.
Csont-evés okozta bélsárrekedés, szilánkos idegentest
A csontetetés székrekedéshez vezethet, emellett ha szilánkosra törik, a bélfalat felsértheti, szepszist okozhat. Az állapot gyakran sürgősségi műtéti beavatkozást igényel!
Lineáris idegentestek
Szalagok, boák, karácsonyfadíszek akasztói lenyelve a vékonybelet felfűzhetik, a vérhiányos állapotú bélfal elhal, szepszis alakulhat ki. Az állapot még műtéti beavatkozást követően is halálos lehet.
Mikulásvirág-mérgezés
Ha az állat nagyobb mennyiségben fogyaszt belőle, hányást, hasmenést okozhat.
Égés vagy áramütés
A gyertyák, égősorok égési sérüléseket, áramütéseket okoznak. A kábelek megrágása során áramütést szenvedő állaton segíteni akaró gazdi is sérüléseket szenvedhet.
Stressz, szökés, sérülések
Az ünnepek alatt az állatokat számos stressz-forrás érheti, mint például a megszokott napi rutin felborulása, idegenek/rokonok látogatása, a lakás átrendeződése, petárdázás, szokatlan zajok, fokozott szociális érintkezések, stb. A kiskedvencek részére javasolt csendes búvóhelyet, elvonulási lehetőséget biztosítani. Szökésüket mindenképpen meg kell akadályozni. A stressz csökkentésére természetes eredetű táplálékkiegészítőket (pl. Zylkéne, Calmex, Relaxa bits) is használhatunk. Szükség esetén az ünnepek előtt konzultáljon állatorvosával!
Sérüléseket rengeteg dolog okozhat, még felsorolni is nehéz lenne. Ezeket mindenképpen javasolt megelőzni, de ha megtörtént a baj, mihamarabb forduljunk állatorvoshoz.