Sok kutya és macska számára félelmet, szorongást okozhat a tűzijátékkal járó erős hanghatás, fényhatás. Az augusztus 20-i vagy szilveszteri tűzijáték, petárdázás, hangos ünneplés sok kutyánál, macskánál erős félelmet, heves nyugtalanságot okoz, igyekeznek elbújni, elszökni a hangos zaj elől. Heves viharok, mennydörgés hatására is hasonlóan reagál sok állat.
Ha tehetjük, ilyenkor ne hagyjuk magára kedvencünket, az udvaron élő kutyát, macskát is érdemes a házba, garázsba, zárt helyre beengedni és velük lenni, nyugtatni a félelmüket.
A félelem és szorongás általános jelei a lihegés, a remegés, a járkálás (gyakori helyváltoztatás, körbe futás, nyugtalanság), emberek társaságának keresése (ragaszkodás, mögé rejtőzés, pacsi adás, követés), elrejtőzés (bútor alatt, sötét szobákban, szűk helyeken), elszökés megkísérlése, lefagyás (mozgás teljes hiánya), az evés vagy jutalomfalatok visszautasítása, nem szokásos vizelés, nem szokásos bélsárürítés, nyáladzás stb.
Amennyiben nem tudjuk megoldani kedvencünk házban, garázsban, zárt helyen történő elhelyezését, kertben tartott állatok esetében idejében gondoskodni kell az elszökés megelőzéséről. A tűzijáték vagy más hangos utcai rendezvény, viharos időjárás időszakában a kutyákon legyen nyakörv, a gazda telefonszámát tartalmazó bilétával, de ezt ne a kutya láncra kötésére használjuk, mert a kikötés önmagában nem megoldás. Legjobb, ha a tűzijátékra, zajokra érzékeny állatokat ilyenkor nem hagyjuk magukra és szükség esetén állatoknak való gyógyszer adásával segítünk csökkenteni a félelmüket.
Tűzijáték idején csak pórázon sétáltassuk az állatokat az utcán. Telefonszám vagy lakcím változás esetén minél hamarabb írassuk át adatainkat állatorvosunknál a mikrochip regisztrációs adatbázisban, hogyha minden óvintézkedés ellenére mégis megszökik a kutya, minél hamarabb sikerüljön megtalálni a gazdit.
Amennyiben tudjuk, hogy kedvencünk különösen érzékeny a tűzijátékkal, más zajokkal járó hang- vagy fényhatásokra, érdemes előre egyeztetni az állatorvossal az alkalmazható nyugtatókról, szorongásoldó szerekről.
Rendelőnkben természetes összetevőkből készült nyugtató hatású táplálékkiegészítő szereket és gyógyszer-hatóanyagot tartalmazó nyugtató-szorongásoldó gyógyszert is tudunk ajánlani.
A természetes összetevőket tartalmazó Calmex nyugtató tabletta és Calmex Cat nyugtató folyadék adását érdemes már pár nappal korábban elkezdeni.
A kutyák számára kifejlesztett Sileo gyógyszeres nyugtató pasztát akkor kell beadni, amikor a kutya először mutatja a szorongás jeleit, vagy amikor a tulajdonos az adott kutyánál szorongást vagy félelmet kiváltó ingert észlel (pl. a tűzijáték megkezdésekor). A hatás 15-60 perc alatt alakul ki és 2-3 órán át tart, tartós zajhatás esetén ismételt adagok adhatók legalább 2 órás időközökkel, legfeljebb 5 alkalommal.
A régebben használt Sedalin paszta gyenge szorongásoldó hatással bír, inkább csak nehezebben, lassabban mozognak tőle az állatok, a környezeti ingerekre kevésbé reagálnak, de félelmüket nem kellő mértékben csökkenti. A fent említett szerek megjelenése óta ezért ma már csak ritkán használjuk.
Végső esetben embereknek szánt nyugtató, szorongásoldó készítmények használatára is sor kerülhet olyan kutyák esetében, akiknél nagyon súlyos a félelmi reakció és/vagy a fent említett állatgyógyászati készítmények korábban nem bizonyultak megfelelően hatásosnak. Az emberi készítmények használata mindenképpen csak állatorvosi javaslatra történjen.
Rendelőnkben a Calmex nyugtató tabletta, Calmex Cat nyugtató folyadék és a Sileo gél kapható az állatgyógyászati készítmények közül.
Ha kutyája, macskája hasonló gondokkal küzd, forduljon hozzánk és segítünk kiválasztani a legoptimálisabb kezelést.