Mindenképpen javasolt a cseppfertőzéssel vagy bélsárral terjedő, a környezetben ellenálló kórokozók okozta súlyos megbetegedések elleni védekezés.
Alkalmazásuk egyedi elbírálás alá tartozik a fertőződés lehetősége (pl. kijáró macska, több befogadott macska együttes tartása, fertőzött területeken élő állatok, versenyeken/kiállításokon rendszeresen részt vevő állatok), illetve a védőoltás kockázat-haszon elemzésének alapján.
A védőoltás, mint megelőző célú beavatkozás sem mentes a kockázattól. Az előírásoknak megfelelően alkalmazott védőoltással összefüggésben nemkívánatos hatások, oltási reakciók, szövődmények jelentkezhetnek.
Az oltási reakciók általános tünetek formájában (pl. hőemelkedés/láz, bágyadtság, hasmenés) vagy helyi reakcióként (injekció beadás helyén érzékenység, bőrpír, múló duzzanat) nyilvánulhatnak meg. Ezek az elváltozások általában csak enyhék és átmeneti jellegűek, állatorvosi beavatkozást nem igényelnek.
Az oltási szövődmények nem szükségszerű velejárói a védőoltásoknak, hanem az immunizált állat átlagostól eltérő reakciókészségének következményei. Mivel a hajlamosító tényezők még nem ismertek teljes részletességükben, ezért az oltási szövődmények biztonsággal nem kerülhetőek el. Az oltási szövődmény lehet pl. allergiás reakció (viszkető kiütések megjelenése, pofa és szemhéjak beduzzadása, légzési nehézség), injekció beadása helyén kialakuló lágyszöveti daganatos folyamat, immun-mediált megbetegedés (vérszegénység, vérlemezke-megfogyás, vesegyulladás).
Ha az immunizációt követően állatánál oltási szövődmény vagy annak gyanúja áll fenn, azonnal forduljon állatorvoshoz!
Ha korábbi oltások alkalmával már jelentkezett az állatnál oltási reakció vagy szövődmény, úgy az oltóanyag beadása előtt kérjük tájékoztassa erről az állatorvost!
A fentiekkel kapcsolatos részletesebb tájékoztatásért forduljon bizalommal állatorvosainkhoz!
(A tájékoztató az Állatorvostudományi Egyetem Belgyógyászati Tanszék és Klinikájának ajánlása alapján készült.)