Az első, Magyarországon megfertőződött szívférges kutya 2009. évi megtalálása óta a szívférgesség mindennapos problémává nőtt kutyáink számára. A szúnyogcsípéssel terjedő fertőzés vadászgörényeket és macskákat is megbetegít, de a kutya a legérzékenyebb faj.
A szúnyogcsípéssel bekerülő mikroszkopikus méretű szívféreg lárvák 6-8 hónap alatt érik el kifejlett méretüket és ivarérettségi korukat a megfertőzött kutyában. Ekkorra a nőstény szívférgek 30-40 cm, a hím szívférgek 10-15 cm hosszúak lesznek.
A szívférgek a kutya tüdejének nagy ereiben telepednek le és a felnőtté lett szívférgek milliónyi mikroszkopikus szívféreg lárvát termelnek, melyek a kutya kapilláris ereiben várják a szúnyogok vérszívását, hogy kb. két hetes átalakulási folyamat után egy újabb szúnyogcsípéssel átkerüljenek következő áldozatukba.
A felnőtt szívférgek eközben az érfalakhoz tapadva, a tüdő nagy ereinek károsodását, szűkületét okozzák, így a szív egyre nagyobb erőkifejtéssel tudja csak a szűkebb ereken keresztül ellátni a tüdőt, ezért kezdetben üregei kitágulnak, majd fala elvékonyodik, a szív elgyengül. Ez a folyamat pár év alatt zajlódik le a kutya szervezetében és ha már csak akkor észleljük a bajt, amikor kialakultak a szívbetegség tünetei, nagyon nehéz dolgunk lesz a gyógykezeléssel, ugyanis ez önmagában is számos veszéllyel jár.
Az elpusztult férgek a tüdő ereibe jutva elzáródást (thromboemboliát), tüdőembóliát okozhatnak, az elpusztult és széteső szívférgekből kiszabadult anyagok pedig allergiás túlérzékenységi reakciót (anaphylaxiás sokk) válthatnak ki, mindkét szövődmény végzetes kimenetelű lehet.
A felnőtt férgek elpusztítására elsősorban javasolt injekciós kezelést csak alapos kivizsgálást követően, gyógyszeres előkezelés után ajánlott elvégezni. Az injekciós kezelés három alkalommal, bódításban történő injekció beadásával jár, amelyek után 2-4 hét „ketrecnyugalmat” kell biztosítani a kutya számára. A felnőtt férgek elleni injekciós kezelésnek számos mellékhatása van, az injekciós készítmény májkárosító hatású, továbbá az injekció beadásának helyén gyulladás, fájdalom, szövetelhalás léphet fel, valamint tüdőkárosodás is kialakulhat az elpusztult férgek miatt. Az oki terápia mellett a már kialakult szívelégtelenséget és az esetleg fellépő szívritmus zavarokat is kezelni kell. A felnőtt szívférgek elpusztítására használt másik, több gyógyszer kombinációs használatával végzett, hosszútávú kezelés is számos, hasonló szövődménnyel járhat.
Legfontosabb tehát a megelőzés, azaz a fertőzött szúnyogok csípésével a kutya vérébe kerülő mikroszkopikus szívféreg lárvák (mikrofiláriák) elleni kezelés, amelyhez rácsepegtető oldat (Stronghold spot-on, Selehold spot-on, Advocate spot-on, Moxiclear spot-on) vagy tabletta (Milbemax tabletta, Milprazon tabletta, Milpro tabletta, Nexgard Spectra tabletta) áll rendelkezésre. A védekezést segíti a szúnyogok elleni védelem (néhány rácsepegtető oldat és gyógyszeres nyakörv is rendelkezik szúnyog távoltartó hatással). A tablettás és spot-on készítmények között az a nagy különbség, hogy amíg a rácseppentő oldatok hatóanyaga kb. egy hónapon keresztül kering az állat szervezetében, így nem csak a rácseppentést megelőző időszakban a szervezetbe került még érzékeny lárvákat öli meg, hanem a cseppentést követően kb. egy hónapos időszakban bekerülőket is, addig a tabletták hatóanyaga nem kering a szervezetben, így a tablettás védekezés a beadást megelőzően a szervezetbe kerülő még érzékeny lárvákat képes elpusztítani.
A megelőző kezelések gyakoriságát a szívféreg lárvák fejlődési ciklusa határozza meg. Azért ajánlott havonta alkalmazni a megelőzésre használt szereket, mert a kutyában (macskában, vadászgörényben) fejlődő szívféreg lárva a szúnyogcsípéstől számított 52 napig érzékeny a megelőző gyógyszerekre, 52 nap múlva elér egy olyan fejlettségi állapotot, amitől számítva már nem árt neki a megelőző gyógyszer. A feladat tehát az, hogy 52 napnál fiatalabb korban pusztítsuk el a fejlődő lárvákat. Ennek biztos és világszerte ajánlott módja a havonta alkalmazott megelőző tablettás vagy spot-on kezelés. Az újabb ajánlások alapján a megelőző kezelést – a mi éghajlatunkon – egész évben folytatni kell.
Kölyökkutya esetén a megelőző kezelést – a fentiek értelmében – legkésőbb 52 napos kölyökkorban el kell kezdeni!
6 hónaposnál idősebb korban elkezdett megelőző kezelés előtt szűrővizsgálatot kell végeztetni.
Ha 6 hónaposnál idősebb kutyát kezdenénk megelőző kezelésben részesíteni, a kezelés előtt szűrővizsgálat ajánlott. Ennek az az oka, hogy a szívférgek a kutya szervezetébe kerülésüket követő 6-8. hónapban ivarérettekké válnak és elkezdik milliónyi szívféreg lárva termelését, amelyek várják, hogy szúnyogcsípés segítségével átkerülhessenek következő gazdájukba. Ha a milliónyi, vérben hemzsegő féreglárvát mindenféle előkezelés nélkül, egyszerre öljük meg egy megelőzésre használandó gyógyszerrel, akkor ritkán ugyan, de hirtelen kialakuló, akár halálos kimenetelű túlérzékenységi reakciót idézhetünk elő kutyánkban.
Ha a szűrővizsgálat kedvező eredményű, nagy biztonsággal elkezdhetjük kezelni kutyánkat a megelőző gyógyszerekkel.
A szívférgesség kimutatására használt gyorstesztek (ELISA teszt) a felnőtt, ivarérett nőstény szívférgek jelenlétét mutatják ki. A felnőtt nőstény szívféreg által termelt bébi férgek a vérből mikroszkópos vizsgálattal is kimutathatóak (Knott-teszt). Mivel a szívféreg 6-8 hónaposan lesz ivarérett, a fertőző szúnyogcsípéstől számított 6-8 hónap múlva lehet leghamarabb kimutatni a fertőzöttséget.
6 hónaposnál fiatalabb kutyában még nem élhet ivarérett szívféreg, ezért a teszt elvégzésének nincs értelme, ugyanakkor milliónyi bébi féreg sem élhet még a kutya vérében, ezért a megelőző kezelés elkezdhető a túlérzékenységi reakció veszélye nélkül.
Kedvező eredményű szűrővizsgálat, vagy 6 hónaposnál fiatalabb kutya megelőző kezelésének elkezdése után 6 hónap múlva azért ajánlott (újabb) szűrővizsgálatot végezni, mert a kezelés elkezdésekor már élhettek a kutya szervezetében a gyógyszerrel szemben már ellenálló, 52 napos kornál idősebb, de a kimutatható életkornál, 6 hónapnál fiatalabb – még ki nem mutatható – szívférgek, amelyeket csak a megismételt vizsgálattal lehet kimutatni.
A szívférgek elleni megelőző kezelést tehát legcélszerűbb 52 napnál fiatalabb kölyökkortól elkezdeni, 6 hónapos kor felett pedig mindenképpen szűrővizsgálatot követően ajánlott elkezdeni. A megelőzésre használható szereket havonta kell adni tabletta vagy rácseppentő oldat formájában kutyának, macskának és vadászgörénynek. Kiegészítő védekezési módszernek ajánlott szúnyogok távoltartására alkalmas rácseppentő oldat, gyógyszeres nyakörv használata is.
A védekezést a legújabb ajánlások szerint – az egyre enyhébb téli időjárás miatt – egész évben folytatni kell. Ahol télen megbízhatóan hosszú a fagyos időszak, ott a védekezést tavasszal, legkésőbb az első szúnyogok megjelenését követően 1 hónapon belül el kell kezdeni és havonta folytatni kell az első nagy fagyokat követő utolsó kezelésig.
Akciós szívféreg szűrés részleteiről itt olvashat.