Okok
A nyulak fogai folyamatosan nőnek, ennek következtében állandó rágcsálásra van szükségük ahhoz, hogy fogaik megfelelő ütemben kopjanak. A kedvencként tartott nyulak ezt elsősorban egész napos széna-rágcsálással teszik meg, amelyet emiatt és kedvező összetétele, rosttartalma miatt is folyamatosan biztosítani kell számukra. A tápok változatosabbá teszik ugyan az étrendet, de nem biztosítják ugyanazt a rágcsálási lehetőséget, mint a széna, ráadásul sokuk túl nagy mennyiségű szénhidrátot tartalmaznak.
A rágcsálás lehetősége mellett a fogak felépítése, összetétele is fontos. Idős nyulakban gyakran a fogállomány leromlása vezet a fogak túlnövéséhez. Ezért idős nyulakban különösen, de bármely korban fontos, hogy az állat hozzájusson a kalcium felszívódásához elengedhetetlen D-vitamin megfelelő mennyiségéhez.
A fogtúlnövéshez a fogak nem megfelelő záródása is hozzájárulhat. Amennyiben ez genetikai eredetű, úgy a nyuszit akár már fiatal korától kezdve, élete végéig rendszeres állatorvosi fogászati ellátásban kell részesíteni. De a nem megfelelő záródás bekövetkezhet trauma vagy valamilyen fertőző betegség, tályog következtében is.
Tünetek
A nyulak, prédaállatok lévén, sajnos rejtegetik tüneteiket, ezért a tulajdonosok gyakran csak akkor veszik észre a problémát, amikor az már súlyos gondot okoz. Az állat nem eszik megfelelően, étvágya lenne, de rágni nem tud, csak forgatja a szénát a szájában. Eleinte a könnyebben elfogyasztható eleségeket még akár jobban eheti; több zöldséget fogyaszt de kevesebb szénát. Nyálzás alakulhat ki, a nyál átáztathatja az áll és a nyak szőrét. Fogait csikorgathatja. A szőrzet csapzottá és ápolatlanná válik. A nyúlnál hasmenés alakulhat ki. A szeme begyulladhat, szemváladékozást láthatunk.
Ha nyuszinkon észrevesszük, hogy hasmenéses az ürüléke és/vagy nem eszik megfelelően, azonnal forduljunk állatorvoshoz. Ha az állat nem eszik, lehetőleg még aznap.
Megelőzés és kezelés
A nyúl előtt egész nap legyen jó minőségű széna. Emellett kapjon nem permetezett zöldségeket, elsősorban levélzöldségeket, ez kb. az étrend 10-15%-át tegye ki. Tápot csak kis mennyiségben kapjon, annyit, amennyit azonnal el tud fogyasztani, ne hagyjuk előtte. A táp lehetőleg jó minőségű pelletált táp legyen, ne tartalmazzon külön magvakat, például kukoricát.
A nyúlnak adjunk fogkoptatókat, pl.:
Az alábbi vitaminok, táplálék-kiegészítők, nyalósók segíthetnek, amikor a nyuszi már idős vagy fogai nem megfelelően záródnak, esetleg megelőzés céljára is adhatók:
Ha változást látunk a nyuszi viselkedésében, rágási, evési problémák gyanúja merül fel, jelentkezzünk be az állatorvoshoz fogászati vizsgálatra. Ha a nyúlnak már diagnosztizált, visszatérő fogrendellenessége van, ne felejtsük el rendszeres állatorvosi vizitekre elvinni.