Az utóbbi időben egyre több macskaleukózisos esettel találkozunk, ezért összefoglaljuk a legalapvetőbb tudnivalókat e súlyos vírusos betegséggel kapcsolatban.
Alább részletezzük a betegség lefolyását, tüneteit és diagnosztikai, kezelési lehetőségeit, de az írás elején fontosnak tartjuk az alábbi tájékoztatást közölni; az utóbbi néhány hónapban sajnos több olyan esettel is találkoztunk, amikor a macska – miután pár napig általános, enyhe tüneteket mutatott, például kissé étvágytalan volt vagy nem úgy viselkedett, mint eddig – hirtelen, egyik napról a másikra került válságos állapotba, idegrendszeri tünetei lettek, anémiássá vált, folyadékkal telt meg a mellkasa, stb. Több ilyen esetben a teljes vérlabor is csak enyhe eltérést mutatott, a hirtelen állapotromlás azonban olyan súlyos volt, hogy az állatot sajnos el kellett altatni. Javasoljuk ezért minden esetben a lent leírt gyorsteszt elvégzését olyan macskák esetében, akik nem voltak szűrve és nincsenek évente vakcinázva a betegség ellen, és valamilyen betegség általános tüneteit mutatják. Természetesen a tesztet egészséges macska esetében is érdemes kérni, mert amennyiben az negatív, el lehet kezdeni az ellene való vakcinás védekezést.
Röviden a betegségről:
A betegséget a Feline Leukemia Virus, magyarul a macska leukémia vírusa vagy macskaleukózis vírus (röviden az angol elnevezés nyomán FeLV) okozza. A fertőzést a macskák fertőzött társaiktól kapják el például verekedéskor, párzáskor, egymás nyalogatásával, vagy akár akkor, ha ugyanazon tálból esznek. A vírus az anyaméhen keresztül az utódokba is eljuthat, akik így már fertőzötten születnek. A vírus a környezetben rövid ideig marad életben, így annak esélye, hogy cipőtalpunkon vagy ruházatunkon behurcoljuk a csak benti cicánkat így megfertőzve, alacsony.
A fertőződést követően több irányba is elindulhat a folyamat. Egyes macskák immunrendszere képes legyőzni a vírust és immunissá válik. Így fordulhat elő például, hogy két szoros kontaktusban élő macska közül csak az egyik tesztje lesz pozitív. Ezek a szerencsés cicák azonban kevesen vannak.
Más macskák esetében a fertőzést követően nem alakul ki látható megbetegedés, de a vírus beépül a DNS-ükbe. Ezeknek a cicáknak a tesztje negatív lehet, ilyenkor nem is fertőznek. De sajnos a vírus bármikor újra aktiválódhat, a teszt pozitívvá válik, kialakulnak a tünetek, és a macska megfertőzheti társait is.
Sok cica esetében a fertőződést követően a vírus rögtön szaporodni kezd. Eleinte ennek gyakran nincsenek érzékelhető jelei, később azonban kialakulnak az első tünetek. A betegség lefolyása így is gyakran éveket vesz igénybe. Először az tűnhet fel, hogy az állat sokat betegeskedik, náthás, gyenge az immunrendszere. A szájban ínygyulladás, fekélyek alakulhatnak ki, a macska étvágytalan(abb). Az állat sápadttá, enyhén vagy súlyosan anémiássá válhat. Előfordulhat még láz, fogyás, gyenge szőrzet, megnagyobbodott nyirokcsomók, hasmenés, a szem különböző megbetegedései, húgyhólyaggyulladás, légúti megbetegedések, bőrbetegségek, idegrendszeri tünetek.
A relatíve egészséges és tünetes állapot gyakran évekig váltakozik, a betegség fel-fellángol, mind azoknál a macskáknál, akiknél azonnal elkezdődik a vírus szaporodása, mind azoknál, akiknél a vírus a DNS-be beépülve nyugvó állapotba kerül. A tünetes állapot lehet enyhe vagy súlyos is.
A fentieken kívül gyakran alakul ki cicáknál lymphoma, amely egy fehérvérsejteket érintő daganatos betegség. A daganatok bárhol megjelenhetnek a testben, de általában a bélben, a mellkasban (mediastinum), vagy a vesékben jelenik meg. Mi a rendelőben ezeken kívül már többször találkoztunk az idegrendszert érintő formájával is.
A vírus kimutatása
A vírus kimutatása gyorsteszttel történik rendelőnkben. A teszt egyúttal a macska-AIDS (FIV) vírusra is tesztel (amely igen hasonló megbetegedéseket okoz, mint a FeLV). A teszt néhány csepp vérből történik, az eredmény 10-15 perc alatt megvan. A tesztnek sajnos megvannak a korlátai a fent leírt tünetmentes esetekben. Az ilyen macskák esetében PCR tesztre van szükség, amely laboratóriumban történik és a gyorstesztnél jóval érzékenyebb.
Gyógymód …
Sajnos a FeLV ellen nincs gyógymód. Bizonyos gyógyszerek segítenek a vírusszaporodást lassítani, de ezek költségesek, számos mellékhatással rendelkeznek és gyakran nem is elérhetők. A betegség tüneteit és a másodlagos bakteriális, parazitás vagy gombás fertőzéseket tudjuk kezelni, ezzel egy ideig segítve az állatnak egy kevésbé fájdalmas állapotot elérni, vagy egy időre megint tünetmentessé tenni őt.
MEGELŐZÉS
A LEGFONTOSABB A MEGELŐZÉS! Soha nem szabad két ismeretlen FeLV-státuszú macskát összeengedni egymással. A macskát kiskorában javasolt letesztelni FeLV és FIV ellen, és a tesztet felnőtt korában megismételni. A betegség megelőzésére elérhetők vakcinák, amelyeket évente javasolt beadni. Az első oltás előtt szintén javasolt az állatot letesztelni.
A vakcinák és a teszt iránt érdeklődjön emailben vagy telefonon rendelőnkben.