A fagyálló folyadékokban, téli szélvédőmosó folyadékokban található etilén-glikol súlyos mérgezést, elhullást okozhat kutyában, macskában, más háziállatban. Sajnos az időnkénti véletlen balesetek mellett találkozunk szándékos mérgezési esetekkel is.
Az etilén-glikol édeskés íze és szaga miatt vonzóvá teszi a fagyálló folyadékot háziállataink számára, így magában is szívesen elfogyaszthatják, vagy lenyalogatják mancsukról a rátapadt, kiömlött folyadékot. Macska esetében a mancsról lenyalogatott kis mennyiség is elegendő lehet a mérgezéshez.
A mérgezés tünetei két fázisban jelentkeznek.
- A fagyálló elfogyasztását követően fél-egy órán belül az etilén-glikol alkohol tulajdonságából származó „részegséghez hasonló” tünetek, elesettség, bágyadtság, gyengeség, nyáladzás, hányás, hasmenés, dülöngélés, ájulás, végtaggyengülés jelentkezik. Ezek után látszólagos jobbulás tapasztalható, azonban ilyenkor történik meg a súlyos vese- és májkárosodáshoz, elhulláshoz vezető mérgező vegyületek szervezeten belüli kialakulása.
- Az alkohol természetű etilén-glikolt a szervezet enzimei igyekeznek lebontani, azonban ebben az esetben sokkal mérgezőbb bomlástermékek keletkeznek. Ezeknek az anyagoknak a károsító hatására jelennek meg macskában 12-24 órán belül, kutyában 36-72 órán belül a mérgezés második fázisának tünetei: kezdetben intenzív ivás, vizelés, majd a vesekárosodás fokozódásával a vizelettermelés leáll, izomgörcsök, nyálzás, hányás, komatózus állapot jelentkezik. A hasi megtapintáskor a vesék megnagyobbodottak, a vesetájék fájdalmas lehet.
Ha biztos benne, hogy kutyája, macskája valamelyik etilén-glikol tartalmú anyagot fogyasztotta, az állatot a lehető leghamarabb meg kell hánytatni. A hánytatásnak azonban csak egy-két órán belül van értelme, utána a mérgező anyag már felszívódott. A házilagos hánytatási módszerek sajnos nem megbízható eredményűek, ezért késedelem nélkül állatorvoshoz kell fordulni. Más mérgezéseknél jól használható az orvosi széntabletta a felvett méreganyagok megkötésére, felszívódásuk csökkentésére, azonban fagyálló mérgezésnél ez sajnos nem tűnik hatásosnak, a széntabletta keresgélésével töltött idő ne késleltesse az állatorvoshoz fordulást.
Amennyiben a fagyálló felvételét nem láttuk és már csak a mérgezés tüneteit észleljük, nincs értelme a hánytatási kísérleteknek, széntablettának, a méreganyag már felszívódott és sajnos megkezdte a még mérgezőbb bomlástermékekké való átalakulást. Ebben a fázisban infúzióban adott gyógyszerekkel csökkenthető a felszívódott etilén-glikol enzimes bomlása és kártétele.
Ezekben az esetben azonban a gyors állatorvosi segítség sem tud minden esetben segíteni. Amennyiben a tünetek első fázisában sikerül diagnosztizálni a mérgezést, alkoholos infúziós kezelés, intravénás kálcium vegyületek adása megakadályozhatja az etilén-glikol mérgezőbb vegyületekké alakulását és a görcsök kialakulását, ugyanis a beadott alkoholos infúzió jobban leköti a szervezet alkoholt bontó enzimeit, így az etilén-glikol nem bomlik le, hanem más úton távozik a szervezetből. Utóbbi kiürülési folyamat azonban hosszabb időt vesz igénybe, ez alatt az idő alatt az alkohol bontó enzimet végig le kell foglalni kívülről adott alkohollal. Ha nincs a közelben gyorsan elérhető állatorvosi segítség, a mérgezés első fázisában alkohol tartalmú ital itatása is lassíthatja az etilén-glikol lebontását és a mérgezés második fázisának kialakulását, így idő nyerhető, amíg a elérnek egy állatorvosi rendelőbe, klinikára.
A mérgezés második fázisában a már lebomlott méreganyag bomlástermékei okozzák a súlyos vesekárosodást, a vér kálcium szintjének súlyos mértékű csökkenését, görcsöket. Ebben a fázisban a szakszerű állatorvosi segítség sem tudja visszafordítani a szervezet károsodását, dialízis, veseátültetés lenne szükséges.