Műtétekhez, fogkő eltávolításhoz, bizonyos röntgenfelvételek készítéséhez, esetenként betegvizsgálathoz is szükségessé válhat az állatok gyógyszeres vagy gépi altatása, bódítása. Egészséges állatok altatása/bódítása során a mai korszerű gyógyszerek és eljárások esetében csak ritkán jelentkeznek nem várt mellékhatások. Az altatásra, bódításra kerülő idős vagy hosszabb ideje beteg állatok máj- és veseműködése azonban már nem kielégítő. A károsodott máj és vese képtelen az altatószerek megfelelő ütemű lebontására, ilyenkor az állatok a beadott gyógyszerekre nem kiszámítható módon reagálnak, ezért időnként előfordulhatnak úgynevezett altatási balesetek. Ilyenkor szerencsés esetben csak elhúzódik az állat ébredése, de sajnálatos módon az is megtörténhet, hogy a beteg már a műtét/beavatkozás előtt vagy alatt elpusztul, illetve a műtét/beavatkozás után nem ébred fel.
Az altatással elkerülhetetlenül együtt járó kockázati tényezőt az állattulajdonosnak ismernie és vállalnia kell, amikor beleegyezik az altatással vagy bódítással járó beavatkozásba!
A kockázati tényező idősebb, rossz általános állapotban levő, erősen elhízott vagy fiatal és fejletlen egyedekben jóval nagyobb a szokásosnál. Fokozott kockázattal kell számolni a szív-, máj- és vesebetegségben szenvedő állatoknál vagy szívférgesség esetén is. Emiatt az előre tervezhető műtéteknél célszerű a beavatkozást megelőzően az állat alapos kivizsgálása, a legfontosabb szervi funkciók ellenőrzése, vérvizsgálat és a szívféreg-teszt elvégzése. Minél több adat áll rendelkezésünkre az állat egészségi állapotáról, annál könnyebb felmérni és csökkenteni a műtéti/altatási kockázat mértékét. Amikor erre nincs mód vagy idő (pl. életmentő műtétek esetében), akkor vagy a beavatkozást kell elhalasztani (ennek minden veszélyével), vagy vállalni kell az altatással/bódítással járó megnövekedett kockázatot. Ebben a döntésben az állat tulajdonosának kulcsszerepe van, hiszen neki kell kimondania ezzel kapcsolatban a döntő szót!
Döntését és a tájékoztatás tudomásul vételét egy előzetes beleegyező nyilatkozat aláírásával is meg kell erősítenie. Ez azt jelenti, hogy Ön tudatában van, miszerint a szakmai szabályok messzemenő betartásával végzett altatás/bódítás is bizonyos kockázattal jár, amiért a beavatkozást gondosan végző állatorvost jogi felelősség nem terheli.