A veszettségről
A veszettség egy vírus által okozott, heveny, agy- és gerincvelőgyulladással járó, halálos lefolyású betegség, amely ha már a klinikai tünetek megjelentek, rendszerint kivétel nélkül az állat pusztulásával, az ember elhalálozásával jár. Világszerte előfordul, évente mintegy 60.000 ember halálát okozva, a halálos áldozatok majdnem fele 15 év alatti gyermek. A veszettség az egyik legjelentősebb zoonózis (állatról emberre átterjedő betegség), amely elsősorban a veszett állat harapásával, marásával terjed.
A témában aktuális hírek, részletes információk találhatóak a Nébih veszettséggel foglalkozó tematikus oldalain:
https://portal.nebih.gov.hu/veszettseg
www.veszettsegmentesites.hu
Magyarországon Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében 2022-ben 4 esetet (3 róka, 1 kutya), 2023-ban 16 esetet (10 róka, 3 kutya, 1 kóbor macska, 2 szarvasmarha), 2024. március 18-ig 12 (2 kutya, 1 kóbor macska, 1 legeltetett szarvasmarha, 1 aranysakál, 7 róka) veszettségesetet állapított meg a hatóság, az ukrán határ közelében. A betegség behurcolása feltehetően természetes úton, a vadállomány Ukrajna felőli mozgása révén következett be. Az Ukrajnához közeli területeken a szokásosnál nagyobb a járványveszély, mivel a háború miatt az ottani állategészségügyi hatóságok nem tudták végrehajtani a rókák vakcinázási programját. 2022. szeptemberétől Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye elveszítette a betegségtől való mentességét, de az ország többi része, az EU által hivatalosan elismerten, továbbra is mentes maradt. Az esetek mintegy kétharmadában a veszettség vadon élő rókák esetében igazolódott.
Veszettség elleni védőoltás, orális immunizálás
A kutyák évente kötelező veszettség elleni oltása mellett, a kijáró, nem csak lakásban tartott macskákat szintén ajánlott évente beoltatni veszettség ellen! A macskák nagyobb területet barangolnak be, mint a kutyák, ráadásul a gazdi felügyelete nélkül. Találkozhatnak és akár marakodhatnak is másik macskával, vagy akár rókával, nyesttel is. A veszettség elleni oltás mellett gondoljunk az egyéb fertőző betegségek elleni védőoltásra, a rendszeres féreghajtásra és az ivartalanításra is!
A vadon élő állatokban előforduló veszettség felszámolásának hatékony módja a rókák orális immunizálása, melynek során a rókák számára vonzó csalianyagba burkolt veszettség elleni vakcinát juttatnak ki a rókák élőhelyeire.